Skip to main content

Smyslová stimulace u lidí s Alzheimerovou nemocí a demencí

Článek přináší užitečné tipy na stimulaci smyslů u klientů s Alzheimerovou chorobou a jinými typy demence. Vybírá snadné, ale účinné činnosti pro aktivaci zraku, sluchu, hmatu, čichu, chuti, které můžete realizovat ve Snoezelen místnosti i v běžném prostředí.

Je prokázáno, že smyslová stimulace u lidí s Alzheimerovou nemocí a dalšími formami demence snižuje rozrušení a neklid, a taky zlepšuje spánek. Tyto symptomy jsou velice běžné u většiny typů demence a taky u lidí s Alzheimerovou nemocí; z tohoto důvodu znamená smyslová stimulace zlepšení kvality života pro pacienta stejně jako pro jeho opatrovatele.

Za smyslovou stimulaci můžeme celkem obyčejně považovat cokoliv, co stimuluje jeden z našich pěti smyslů. Z objektů nalezených kolem domu je velmi snadné vytvořit nekonečné možnosti stimulace některého nebo všech smyslů. Taky nezapomínejme, že věci, které nám všem přinášejí radost – hudba a výtvarné umění, dobré filmy a zábavný vtip nebo příběh – poskytují potěšení taky lidem s demencí.

Stimulace zraku

Zrak je náš nejdůležitější smysl, získáváme pomocí něj nejvíce informací a poskytuje nám nejširší záběr možností stimulace.

Vizuální stimulace u pacientů s Alzheimerovou nemocí může zahrnovat světlo, barvu, tvar nebo pohyb, nebo kombinaci těchto prvků. Jemná světla, kaleidoskopy, barevné malby, přírodopisné filmy, blikající vánočné stromečky, krásný západ slunce: to všechno jsou příklady vizuální stimulace. Některé zrakové podněty mohou navíc stimulovat paměť: západ slunce může pacientovi připomenout vzpomínku na podobný západ slunce v jeho minulosti. Klasická malba může připomenout návštěvu v muzeu nebo semináře umění ze školy.

Světlo pro stimulaci zraku

Základní formou stimulace zraku u lidí s Alzheimerovou nemocí a demencí je světelná terapie. Je úplně pasivní, ale může být efektivní pro zlepšení spánku a nálady, zejména v zimě. Ne každý má přístup ke světlu tak jasnému, jak je potřeba, proto dejte pacientovi tolik příležitostí být na přímém slunečním světlu, kolik to jde.

Další zdroje světla, zejména jestli se pohybují nebo mění barvu, poskytují odlišný typ vizuální stimulace. Vyvarujte se příliš jasných světel a světel, které se hýbou nebo blikají, protože mohou způsobit zmatení nebo přestimulování.

Nezapomeňte na přirozené světlo. Užitečné mohou být jasné objekty, které visí v okně nebo venku a odrážejí sluneční louče; skleněné drobnosti, které barví sluneční světlo a přepouštějí ho; zrcadla, která odrážejí přicházející světlo a rozjasňují místnost – všechny tyto prvky rozšiřují stimulační možnosti prostředí.

Filmy a videa pro pacienty s Alzheimerovou nemocí

Různé typy filmů a videí nabízejí sluchovou a zároveň vizuální stimulaci. Ale účelem filmů je bavit. Zábava je rozptýlením, které všichni potřebujeme a užíváme si ho, včetně těch z nás, kteří trpí Alzheimerovou nemocí.

Lidé s demencí rychle ztrácejí schopnost sledovat zápletku. Starší filmy jsou dobrou volbou, protože mají často jednoduchou zápletku. Jestli si pacient film užil v minulosti, pravděpodobně si naň do určité míry vzpomene. Nechejte ho pomoct vám s výběrem večerní zábavy.

Dobrou alternativou k celovečerním filmům jsou přírodopisné dokumenty. Mnohé jsou vizuálně ohromující a obsahují minimum příběhu. Přírodní témata potěší téměř každého a jsou vizuálně stimulující. Ve všeobecnosti jsou výborně ozvučeny, někdy známou hudbou, někdy hudbou vytvořenou speciálně pro film. Další zajímavou črtou pro toto publikum je fakt, že tyto videa nemusí být zkouknuty v průběhu jediného sezení, nevyžadují celou pozornost a mohou sloužit jako vhodné téma pro konverzaci a socializaci.

Výzdoba pro pacienty s Alzheimerovou nemocí

Všichni se snažíme vytvořit pro nás vizuálně stimulující prostředí. Často však zanedbáváme výzdobu pro pacienta, který má Alzheimerovu nemoc/demenci. Použijte nápady prezentovány na naší webstránce ((http://www.best-alzheimers-products.com), abyste mu vytvořili stimulující, zábavné a aktivní životní prostředí.

Zvuková stimulace

Naše uši nám poskytují druhý nejsilnější zdroj smyslové stimulace. Naše oči nám dovolují vychutnat si malby Rembrandta a sochy Michelangela. Naše uši nám dovolují sdílet génia Mozarta a Beethovena nebo se probouzet při symfonii ptáků za jarního dne.

Pro lidi s Alzheimerovou nemocí a demencí je zvuková stimulace efektivní na zlepšení nálady, relaxaci a poznávání stejně jako pro kohokoliv jiného. Uklidňující účinky hudby jsou dobře známé. Hudba prospívá všemu živému včetně lidí.

A nejen hudba prospívá pacientům s demencí (stejně jako komukoliv jinému). Zvuk vody, ať již bublajícího potoka nebo umělého vodopádu, je pro uši tím, čím je táborák pro oči. Obě jsou fascinující a uklidňující stejně jako zvuk dobře naladěného zvonu nebo větrné zvonkohry.

Zvuky pro mysl a mozek

Přirozené zvuky jsou pravděpodobně na náladu a meditaci nejlepší. Jemný déšť nebo vítr v korunách smrků může fungovat přímo zázračně. Na stimulování mysli je pravděpodobně lepší Mozartova symfonie. A hudba, kterou si pacient s Alzheimerovou nemocí vychutnával, když byl mladší, je nejlepší na stimulaci vzpomínání. Proto je důležitá různorodost zvukové stimulace.

Zvuky nemusejí být příjemné nebo melodické, aby byly efektivní. Chrastítka a různé perkusní nástroje jsou taky vhodné, zejména tehdy, když na ně hraje samotný pacient s Alzheimerovou nemocí. Fyzická aktivita a stimulace nasloucháním a sledováním rytmu přidávají další roviny k pasivní stimulaci sluchu. Dokázán je dokonce i pozitivní účinek „bílého šumu“ na zlepšení paměti pacientů s Alzheimerovou nemocí.

Možnosti použití zvukové stimulace

Zvukovou stimulaci lze použít různými způsoby a s různými efekty.

Reminiscenční hudební terapie

Z rádia zazní stará písnička, kterou jste poslouchali na střední škole a najednou jste zpátky v času a procházíte se s vaší láskou ze střední; možná směřujete na pátkovou tancovačku nebo na fotbalový zápas. Život je najednou krásný, jako to při vzpomínání bývá. Vždyť víte, jaké to je, když vám paměť pošťouchne nějaká stará píseň. Stejné je to u lidí s Alzheimerovou nemocí. Známá hudba stimuluje na vícerých úrovních a je silnou a důležitou součástí reminiscenční terapie.

Spoluúčast pacienta na hudbě a rytmu

Hraje-li pacient na hudebním nástroji, nechejte ho užívat si to co nejdéle. Zvuky produkovány elektrickým klavírem mohou pro ně být příjemné, i když netvoří rozpoznatelné melodie. Zpívání je zábava a může stimulovat paměť (viď odstavec níže). Zpívání je zábavné, když někdo zpěvem pacienta vede, ale může fungovat i s hudební nahrávkou. Při rytmických sezeních můžete za pomoci bubnů, chrastítek, zvonců, valch, paliček, atd. doprovázet zpěv, hudební nahrávky nebo napodobovat „lídra“. Tyto perkusní nástroje můžete objevit v domácnosti nebo je můžete vyrobit z běžných předmětů. Láhev naplněna fazolemi nebo štěrkem se stane chrastítkem, plechovka od kávy zase bubnem. Z krabice od ovesných vloček může být buben s odlišným zvukem.

Zpívání s doprovodem

Hodně lidí s Alzheimerovou nemocí si zapamatuje texty písní a užívá si zpěv dlouho poté, co přijdou o jiné komunikační dovednosti a vzpomínky.

Zvuky v pozadí a bílý šum

Stimulující zvuk a hudba hrající v pozadí, když se vykonávají další aktivity, zlepšují náladu a dokonce i paměť lidí se všemi formami demence. Tímhle zvukem v pozadí může být reminiscenční hudba, klasická hudba, zvuky přírody nebo stolová fontánka nebo vodopád. K dispozici máte mnoho nahrávek přirozených zvuků, nahrávky zvuků oceánu, vodopádů, ptačího zpěvu nebo deště. Tyto nahrávky okolitých zvuků velmi dobře napomáhají spánku a uvolnění.

Cvičení s hudbou

Použijte hudbu jako doprovod k cvičení nebo pohybu, jako byste ji použili na hodině aerobiku, nebo na povzbuzení pacientů k tanci. Ve skupině je tanec sociální aktivitou, která je zároveň cvičením a může zahrnovat doteky. Fyzické cvičení a vzpomínání jsou dva silné nástroje pro práci s lidmi s Alzheimerovou nemocí a jejich kombinace bezpochyby vyústí do radostné aktivity. Melodie velkých skupin a klasické hudební rytmy pacienti rozpoznají a nabudí je to k pohybu. Toto přirozené spojení mezi hudbou a pohybem je důvodem, proč na většině tréninkových videí doprovází cvičení hudební stopy.

Stimulace chuti

Chuť je v mnoha ohledech nejpříjemnější z našich smyslů; hodně závisí od toho, kolik důrazu člověk klade na jídlo a jezení. Chuť je velmi těsně navázána na aroma a může vést k rozpamatování. Oblíbené jídlo nebo chod, který pacient neměl dlouhý čas, může uvolnit záplavu vzpomínek.

Bohužel, naše smysly věkem slábnou. V mnoha případech je to u chuti pravdivější než u jiných smyslů. To neznamená, že náš pacient s Alzheimerovou nemocí nebude mít prospěch z vystavění chuťové stimulaci, ale jídla a nápoje výrazné chuti budou prospěšnější než jídla s jemnou chutí. Uchovávejte výběr bylinkových a ochucených čajů. Buďte v kuchyni kreativní a nabídněte rozmanité chutě. Vždyť konec konců, koření je rozmanitostí života!

Návrhy na stimulaci chuti

V kuchyni je mnoho věcí, které můžete použít na stimulaci chuťových pohárků, jelikož je chuť téměř vždy spojena s jezením. Nezapomeňte se orientovat na silné (ale ne nepříjemné) chutě. Bylina sladkého dřívka má například výraznější chuť jak petržel. Hřiby restované v červeném víně mají výraznější chuť než restované na oleji nebo másle.

„Čaj“

Má v současném používání dva významy. Je to tradiční nápoj (horký nebo ledový), vyrobený z listů jedné nebo více druhů čajové rostliny Camellia sinensis. Při výrobě bílého čaje, zeleného čaje, černého čaje a oolong čaje se listy zpracovávají odlišně. Další varianta, nazvaná kukicha, je vařena z větviček a stopek čajové rostliny. Každý z těchto druhů má zřetelnou chuť a může být zábavné udělat si ochutnávku s rozpoznáváním chutí. Kvůli výhodě sociální interakce je vhodné udělat to v malé skupince, která se setká „na čaji“.

V poslední době se pod pojmem čaj označuje nápoj vyrobený namočením části nebo částí rostliny do horké vody. Těmi částmi mohou být listy, kůra, kořen, stonek, ovoce, bobule, květy nebo jejich kombinace; tyto bylinné čaje mohou být podávané studené nebo horké. Výsledkem je téměř nekonečná rozmanitost chutí a vůní pro stimulaci smyslů; teplota může navíc posloužit na hmatové rozlišování. Mnohým bylinám a rostlinám se připisují léčivé vlastnosti. Buďte ovšem opatrní, některé bylinné léky jsou silné a další mohou zle reagovat s léčivy, které užívá pacient s demencí. Na druhé straně, bylinné čaje a čajové směsi, které prodávají obchody se zdravou výživou a supermarkety, jsou s největší pravděpodobností bezpečné pro obecné užití.

Koření a příchutě

Ve většině kuchyň se do jídla hojně přidává koření, bylinky a výtažky (vanilka, máta, atd.), které jídlu dodávají zajímavost a různorodost. Místo vepřových kotlet podávejte vepřové kotlety s rozmarýnem a česnekem. Nasypte trochu čerstvého nebo sušeného tymiánu na vajíčka jen tak, pro změnu. Upečte keksy a udělejte sladkosti s využitím máty a dalších výrazných příchutí. Při výrobě navíc krásně rozvoníte celý dům (stimulace čichu).

Jídlo jako chuť

Dnes máte k dispozici mnoho potravin, které nebyly dostupné, když byl váš pacient s Alzheimerovou nemocí mladší. Například plody exotického ovoce jako kiwi nebo karambola jsou lahodně sladké a zároveň příjemné na pohled. Rukola se používá ve Středomoří po staletí, ale u nás je ještě pořád relativně neznámá. Ochutí salát silnou kořenitou chutí a je výborná s chudým hovězím masem.

Experimentujte s novými pokrmy, recepty a novými nápoji stejně, jako byste to udělali při malých dětech. Podobně jako děti ani váš pacient s Alzheimerovou nemocí si neoblíbí všechno, co uvaříte, ale pravděpodobně si každý najde několik nových oblíbených jídel.

Čichová stimulace

Některé z našich nejsilnějších vzpomínek a asociací spouští aroma. Vůně, kterou si spojujete s událostí nebo momentem v minulosti, vás často přenese do tohoto momentu. Může ovšem udělat mnohem víc, než jen rozhýbat paměť. Paměť ovšem povzbuzuje a všechno, co dokáže obnovit vzpomínky by mělo být denní součástí života člověka s demencí.

Aromaterapie

Kořeny aromaterapie sahají staletí dozadu, ale metody extrahování esenciálních olejů jsou mnohem mladší. Různým olejům se připisují různé léčivé účinky. Ty, které vykazují slibné výsledky při terapii Alzheimerovy nemoci, zahrnují:

Levandule

Jedno ze základních aromat, která se nejčastěji používají při studování účinků aromaterapie na Alzheimerovu nemoc. Tradičně se levandule považuje za uklidňující a vhodnou na vyrovnání silných emocí. Taky působí antidepresivně a je využívána při nespavosti. Použijte ji večer na podporu dobrého spánku.

Meduňka lékařská

Další esenciální olej, který se zkoumá v souvislosti s Alzheimerovou nemocí a demencí. Zklidňuje a pomáhá uvolnit se. Pomáhá taky těm, kteří trpí úzkostí a nespavostí.

Máta

Je používána na stimulování mysli a zklidnění psychiky. Říká se, že napravuje roztržitost. Co může být lepší? Podejte ráno na „nastartování“ pacienta a stimulování apetitu.

Rozmarýn

Je stimulující a povznášející. Stimuluje tělo a mysl.

Tohle je jenom několik esenciálních olejů, které mohou být účinné u lidí s Alzheimerovou nemocí. Jeden se stimulačními vlastnostmi a jeden s uklidňujícími účinky budou dobrým základem. Pozorujte, jak bude váš pacient reagovat. Pamatujte, že dobrý čich není na aromaterapii potřebný. Není to aroma, které je užitečné. Esenciální oleje jsou účinné dokonce i po absorbování pokožkou.

Další formy aromaterapie

Použití esenciálních olejů není jediný způsob, ze kterého může mít pacient s demencí čichový benefit. Vůně čerstvého chleba nebo koláčků plnící dům inspiruje vzpomínky v téměř každém z nás, bez ohledu na to, jestli člověk dokáže tyto vzpomínky verbalizovat nebo ne. Dým z táboráku, vůně rozkvetlých třešní, vůně vánočních jídel, speciální parfém nebo kolínská: tyto aromata jistotně každého přenesou někam do minulosti.

Vonné svíčky a kadidla jsou snadnou cestou, jak přinést vůně do životního prostoru. Kadidlo poskytuje silné aroma, a proto je obzvláště vhodné, když má člověk oslabený čich. Se svíčkami a kadidly buďte opatrní. Nenechte člověka s demencí samotného s otevřeným ohněm ani se zapálenou vonnou tyčinkou. Nádoby s aromatickými směsmi a voňavé mýdla a krémy vnášejí do prostředí další vůně. A nezapomeňte přinést i vůně přírody. Květy by měly být součástí domácí výzdoby kdykoliv je to možné.

Stimulace hmatu

Všechno, čeho se dá dotknout a všechno, co se může dotknout nás, může být stimulující. Každý pevný objekt má texturu, teplotu a tvar. V kolekci můžete mít míčky hladké nebo drsné, tvrdé i měkké, chlupaté nebo ne. Hmat zahrnuje taky rozlišování a rozpoznávání teploty, bolesti a pozice těla (propriocepce).

Pasivní hmatová stimulace

Téměř každý může udělat masáž, možno ne jako vyučený profesionál, ale dost dobře na změnu. A masáž nemusí být celotělová. Masáž rukou a noh může přinést radost, masáž krku a ramen je zase víc uvolňující.

Jestli jste někdy byli na profesionální masáži, terapeut pravděpodobně použil masážní olej (jestli ne, tak doporučujeme). Olej zabezpečuje lubrikaci, nevyhnutnou pro masáž a může být i aromatizovaný. Tohle přidá masáži další rozměr: aromaterapii. Například levandulový a meduňkový olej mají blahodárné účinky na lidi s Alzheimerovou nemocí.

Aktivní hmatová stimulace

Seznam věcí, které můžeme použít na hmatovou stimulaci u lidí s Alzheimerovou nemocí, je téměř nekonečný. Každé „věci“, každého objektu v našem světě se můžeme v jistých mezích dotknout. V průběhu procházky v lese zjistíme, že kůra je na každém stromě odlišná. Některá, jako kůra ořechovce, je drsná, jiná mnohem hladší, zejména kůra mladších stromů. Všechny mají určitou texturu.

Návrhy aktivit pro hmatovou stimulaci pacientů s Alzheimerovou nemocí

Virtuální prostředí

Většina z nás nemůže vzít pacienty s Alzheimerovou nemocí na procházku do lesa. Nanejvýš tak můžeme učinit občas, dělat tak denně nebo týdenně není reálné. Můžeme ovšem přinést kousek lesa k pacientovi. Úlomek kůry má stejné hmatové vlastnosti, nachází-li se na stromě nebo ne. Po kousku machu rostoucím v nádobě se sice nedá chodit, ale jeho jemnost může pacient ocenit. Na jaře a v létě jsou listy zelené a pružné. Později se stanou křehké a nakonec se rozdrobí v dlani. Nebo šišky a žaludy. Obě mají různé tvary, velikosti a výraznou texturu. Není těžké vytvořit ani virtuální pláž nebo pobřeží. Vysypte trochu písku na dno plytké krabice. Na jeho povrch položte mořské lastury, kameny, vysušenou hvězdici nebo cokoliv, co můžete najít na pláži. Pak nechte pacienta objevovat rukama. Na zdokonalení iluze pouštějte do pozadí vhodné video nebo zvukovou nahrávku. Tak bude pacient moct slyšet nebo i vidět vlny narážející na pobřeží a skřekot hlučných racků.

Míče mohou mít různé velikosti a povrchy. Mnohé se dají stisknout. Další se rozsvěcují nebo při úderu vydávají různé zvuky. Sbírka míčů může poskytnout prostor pro objevování. Nebo, jestli máte vztah k ručním pracím, vyrobte kolekci sáčků s fazolí z různých materiálů, např. saténu, manšestru, umělé kožešiny, džínoviny, atd.

Začněte sbírat předměty, které mohou stimulovat hmat. Objekty do kolekce můžete najít téměř všude, ale musíte znát svého pacienta. Někteří lidé v pozdějších stadiích Alzheimerovy nemoci si věci dávají do úst jako děti. Dohlížejte na ně nebo vyřaďte menší objekty, které by pacient mohl hrýzt, ze sbírky.

Tipy na zajímavé materiály:

  • brusný papír – dostupný v široké škále zrnitosti,
  • malé vzorky koberců a látek,
  • šišky, žaludy a další věci z přírody,
  • broskvové pecky, tykve, avokáda, pomeranče, kiwi a další jídla s výraznou texturou,
  • kousky keramiky a kamenné dlažby (ovšem bez ostrých hran).

 

Překlad: Peter Herka

Původní text dostupný na:

http://www.best-alzheimers-products.com/sensory-stimulation-for-alzheimer’s.html  

Zdroj ilustračního obrázku: www.snoezelen.info