„Základní škola a Mateřská škola Motýlek, Kopřivnice, Smetanova 1122, příspěvková organizace“ je speciální škola, která poskytuje předškolní, základní a zájmové vzdělávání dětem a žákům se zdravotním postižením (s mentálním postižením, s poruchami autistického spektra, s tělesným postižením, s narušenou komunikační schopností a s kombinovaným postižením).
Škola vznikla v roce 1993 na žádost rodičů dětí s těžkým a kombinovaným postižením. Při škole funguje od roku 1999 „Občanské sdružení při Dětském centru Kopřivnice“, které podporuje činnost školy. Sdružení zastřešuje podpůrné akce a aktivity, které nelze plně hradit z rozpočtu školy.
Kontaktní údaje
ZŠ a MŠ Motýlek, Kopřivnice, Smetanova 1122, p.o.
Smetanova 1122, 742 21 Kopřivnice
Odborný tým „konceptu Snoezelen“
Gabriela Kyselá (odborná garantka)
Mgr. Magdaléna Holubová (koordinátorka)
Mgr. Marta Hasserová, Mgr. Martina Davidová (metodická podpora)
Snoezelen místnost
Nová multismyslová a relaxační místnost (tematicky „vesmírná místnost“) je primárně určena dětem a žákům s DMO (s těžkým a kombinovaným postižením) a vznikla díky dotaci Nadačního fondu Evraz. Vesmírnou místnost využívají proškoleni pedagogičtí pracovníci k aplikaci konceptu Snoezelen do speciálního vzdělávání. Při hodině Snoezelen využívají individuální přístup podle potřeb a přání dětí a žáků s těžkým a kombinovaným postižením. Cílem je zprostředkovat těmto dětem a žákům skrze koncept Snoezelen netradiční podněty, nové zkušenosti a zážitky, které je podněcují (stimulují) a celkově jim tak usnadňují (facilitují) alternativní způsob vzdělávání ve speciální škole. Úspěchem je navození osobní pohody, uvolnění a rozšíření jejich poznání. Vesmírná místnost podněcuje stimulaci především taktilně-haptickou, somatickou, vestibulární, zrakovou, sluchovou a čichovou.
Projekt aktivizoval zavedení pravidelných případových supervizí a metodických setkání pro pedagogické pracovníky školy. Obsahem je jednak metodika konceptu Snoezelen, ale rovněž zásady a principy tzv. fyziologického polohování jako klíčového předpokladu pro práci s dětmi a žáky s DMO. Správné fyziologické napolohování dětí a žáků s DMO ve vesmírné místnosti podmiňuje kvalitu a efektivnost hodiny Snoezelen. Odborným garantem je fyzioterapeutka Gabriela Kyselá. Při hodině Snoezelen může pedagogický pracovník aplikovat další podpůrné metody jako je míčkování, kartáčování a dětskou masáž. Při realizaci vesmírné místnosti jsme spolupracovali s firmou Design Lovely one s.r.o.
Vybavení místnosti
- světelné nebe na míru
- světelná vlákna
- světelný koberec
- bezdrátový interaktivní ovládač pro osm barev
- Space projektor
- vodní postel
- polohovací matrace GRANDE
- polohovací polštáře
- polohovací křesílko
- LED rukavice, UV tělový vak, světelné ventilátory
- motivační malba na téma „vesmír“
- CD přehrávač s bedýnkami
- aromalampa
Klienti
Děti a žáci s DMO (těžkým a kombinovaným postižením).
Děkujeme Nadačnímu fondu Evraz.